Rekonstrukce Václavíkovy sušárny ovoce v Chlebovicích

16.04.2025

JAK JSME OBJEVILI POKLAD…
          V roce 2023 uspořádal spolek Za Chlebovice krásnější komentovanou procházku "Za historickými objekty obce". Akce zavedla účastníky i k drobné chátrající dřevěné stavbě zarostlé houštím – sušárně ovoce stojící na okraji Chlebovic v podhůří Palkovických hůrek. Prvotní zvědavost a dohledávání informací vedla k sérii odborných konzultací a průzkumů, jejichž nečekaným výsledkem bylo zjištění, že se jedná o výjimečnou stavbu v rámci celého Moravskoslezského kraje. Sušárny ovoce byly drobnými dřevěnými objekty, které sloužily ke zpracování ovocné úrody. Samotné sušení bylo součástí sousedského setkávání a
sloužilo také k výměně informací všeho druhu. Jelikož se v nich manipulovalo s ohněm, nezřídka kdy podlehly požáru. V průběhu 20. století se navíc od sušení ovoce postupně upouštělo a sušárny, které nepohltil oheň, začaly sloužit jako skladovací prostor nebo byly zcela zbourány.

ROUBENÁ SUŠÁRNA OVOCE? DÁMY A PÁNOVÉ, KDO Z VÁS TO MÁ?
          Ačkoli na Valašsku – v sousedním Zlínském kraji – je dochovaných dřevěných sušáren mnoho, v Moravskoslezském kraji jich existuje naprosté minimum. Povědomí je zatím jen o dvou. K nim nově přibyla Václavíkova sušárna ovoce, která byla ale zároveň v nejhorším technickém stavu. Dle archiválií víme, že v naší obci se v 19. století nacházelo sušáren několik, jedna zřejmě náležela i k chlebovickému fojtství. Kromě té Václavíkovy se žádná další nedochovala. Podle provedené analýzy dřevěných trámů je sušárna stará přibližně 150 let. Dalším cenným dokladem o její historii je nápis na vnitřní konstrukci, který informuje o opravě stavby v roce 1923. Místní pamětníci dokládají, že se zde ovoce sušilo až do 60. let 20. století.

CO S TAKOVOU ROZPADAJÍCÍ SE "ŠOPOU"? SAMOZŘEJMĚ ŽE OPRAVIT!
          Jelikož je tato stavba jedinečným historickým svědkem života naší obce, významným dokladem stavitelství v regionu a jednou z mála dochovaných sušáren v celém kraji, pustila se skupina místních nadšenců ze spolku Za Chlebovice krásnější, s podporou Osadního výboru, do její záchrany. Díky tomu, že byl projekt podpořen Nadací Via a jimi založenou veřejnou sbírkou, bylo možné na podzim roku 2024 zajistit odbornou demontáž. Velké poděkování patří všem, kteří do sbírky přispěli a tento projekt tak významně podpořili. Že se opravdu nejedná o stavbu ledajakou dokládá i fakt, že na její obnově spolupracujeme
s Národním památkovým ústavem – územním odborným pracovištěm v Ostravě a Metodickým centrem pro muzea v přírodě při Národním muzeu v přírodě. Ti nám s vysokou odborností, a přitom velmi, laskavě pomáhají porozumět specifikům roubených staveb, tesařskému rukopisu našich předků i historickému kontextu stavby.
Tím, že původní místo není bohužel z provozních důvodů pro rekonstruovanou stavbu vhodné, byl jako nová lokalita vybrán venkovní areál při chlebovickém fojtství. Ten je díky obětavým lidem již desítky let prostorem vzdělávání, objevování naší minulosti, místem společenských akcí a lásky k přírodě. Díky tomu je také každoročně navštěvován velkým množstvím turistů z celé republiky. K našemu fojtství zřejmě jedna sušárna ovoce kdysi patřila. Věříme, že má zde místo i dnes a spolu s historickou budovou fojtství, Včelařským muzeem, Muzeem obce Chlebovice, výukovou zahradou a historickými úly bude tvořit celek, jehož hodnoty zůstávají v průběhu času neměnné: historie, tradice, setkávání a poznání přírody. Věříme, že rekonstruovaná sušárna ovoce náš areál obohatí, pro veřejnost ještě více zatraktivní a pro nás domácí bude dalším impulsem k budoucímu rozvoji tohoto výjimečného místa.

Autorka článku: Jana Glombová

Uvítáme jakékoliv informace, které by doložily používání Václavíkovy sušárny v minulosti. Pokud znáte někoho, kdo sušárnu k sušení ovoce využíval nebo máte historickou fotografii stavby, dejte nám prosím vědět. Velmi vítány jsou i doklady existence dalších sušáren v obci. Děkujeme.